Przede wszystkim z głową! Zanim zdecydujemy się na zakup profesjonalnej maszyny czyszczącej odpowiedzmy sobie na parę pytań. Przede wszystkim czy i jakiej maszyny sprzątającej potrzebujemy? Do czego jej potrzebujemy? I… co to właściwie jest profesjonalna maszyna czyszcząca i czym się wyróżnia.

Na początek odpowiem kiedy nie potrzebujemy maszyny czyszczącej. Otóż jeżeli posiadamy małe mieszkanko, które chcemy utrzymać w czystości, jeżeli konieczne jest odkurzanie raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu, a wykładzinę chcielibyśmy uprać na święta to… raczej nie potrzebujemy profesjonalnej maszyny czyszczącej. Wystarczy nam popularny odkurzacz, który kupimy w markecie, a na święta do czyszczenia wykładziny taniej wyjdzie wynająć firmę sprzątającą.

Natomiast jeśli posiadamy firmę sprzątającą i usługi porządkowe wykonujemy codzienne, obsługujemy duże powierzchnie, a do tego jeszcze klient domaga się wyczyszczenia zabrudzeń np. z oleju lub innych trudnych substancji… to tak, na pewno nie obejdzie się bez maszyny czyszczącej. Tu jednak uwaga! Na rynku obecnych jest około tysiąca różnych maszyn czyszczących. Spróbujmy nie pogubić się w tym gąszczu.

Najpopularniejszą kategorią maszyn czyszczących będą automaty do mycia podłóg. Kupując maszynę do konkretnego zlecenia (czasem wręcz uzyskanie zlecenia jest uwarunkowane od posiadania odpowiedniego sprzętu czyszczącego) określamy na pewno powierzchnię (jej wielkość), warunki sprzątania (przestrzeń zamknięta lub teren otwarty, dostęp do źródeł zasilnia, warunki atmosferyczne i pora dnia, czas w którym usługa sprzątania musi być wykonana), rodzaj zabrudzeń (zabrudzenia chemiczne i przemysłowe, suche, wbite w powierzchnię zabrudzenia i inne). Po określeniu powyższych spoglądamy na ofertę sprzedaży maszyn czyszczących i opisy oraz dane techniczne. Bez wchodzenia w szczegóły możemy na przykład zakupić maszynę czyszczącą o różnej ilości szczotek, maszynę o krótszym lub dłuższym okresie działania akumulatorów, maszynę czyszczącą prowadzoną lub samojezdną, np. Wyposażoną w kabinę operatora, światła przednie oraz wycieraczkę – idealną do pracy w nocy w trudnych warunkach atmosferycznych. W przypadku silnych zabrudzeń prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem byłoby wybranie jednego z wielu modeli szorowarek.

Ostatnim etapem będzie zasięgnięcie rady fachowca. Oczywiście każdy sprzedawca maszyn czyszczących będzie chciał sprzedać swój towar. Na pewno jednak może doradzić jaki dokładnie model maszyny wybrać do konkretnego zlecenia. Podobnie zrobi pewnie każda inna firma, gdyż oferując gwarancję na maszyny sprzątające ważne jest aby upewnić się, że klient będzie używał maszyny w celu zgodnym z jej przeznaczeniem.