Remont całego mieszkania lub nawet jednego z jego kilku pomieszczeń bywa bardzo często związany z nieco poważniejszymi wydatkami aniżeli z początku zakładaliśmy.

Fakt ten może wynikać z kilku różnego rodzaju czynników mogących mieć wpływ na koszty remontu mieszkania. Jednym z nich jest bez wątpienia to czy remont mieszkania planujemy przeprowadzić sami we własnym zakresie czy też zdecydować się na wynajem firmy remontowej. Oczywiście w przypadku chęci czy też potrzeby korzystania z usług firmy remontowej musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami wynikającymi z potrzeby dokonania stosownej opłaty dla pracowników znajdujących zatrudnienie w firmie, którą wynajmiemy do remontu mieszkania.

W przypadku podjęcia decyzji o samodzielnym remoncie mieszkania należy jednak o tym, że raczej mało, kto z nas będzie w stanie wyremontować swoje mieszkanie w zadowalający sposób. W wielu przypadkach prace remontowe wykonywane w mieszkaniu wymagają nie tylko posiadania odpowiednich narzędzi, ale także a może nawet przede wszystkim posiadania pewnego doświadczenia i umiejętności.